Dobrý den všem. Vzhledem k tomu, že v posledních dnech jsem měla možnost být svědkem několika oznámení o výskytu velmi malých, běžným okem málo rozeznatelných brouků a jejich larev, vyskytujících se v rýži, zakoupené v běžné síti obchodních řetězců, považuji jako svou občanskou povinnost upozornit na tuto skutečnost ostatní.Setkala jsem se s nemálo oznámeními, kdy byl v rýži typu bílá dlouhozrnná objeven hmyz černavého zabarvení, velikosti zhruba 1 – 2 mm, kdy se jedná o dospělého jedince + larvy, jež mají zabarvení bělavo světle hnědé, obdobné velikosti, ale i mnohem menší. Jedná se o lesáka skladištního, který napadá potraviny.

Hmyz byl objeven běžnými uživateli až po vysypání obsahu sáčku do příslušných nádob, a to za několik dnů. Vzhledem k tomu, že oznámení bylo více, nemůže jít o náhodu, či skutečnost, že by se hmyz dostal do rýže jiným způsobem, než, že v ní byl přítomen již při zakoupení. Půjde tedy o šarži z poslední doby, která byla zřejmě tímto hmyzem napadena ve větší míře. Vzhledem k malé velikosti je někdy možno jej mylně považovat za běžný odpad, který vzniká při manipulaci s rýží.
Tyto informace mi přišly z několika částí republiky, čili je zřejmé, že se jedná o dodavatele, jehož pole působnosti není omezeno pouze na regiony.
Byla zakoupena v různých obchodních řetězcích a ke škodě spotřebitele dotyční oznamující nakupují rýži velmi často a značku dodavatele střídají, tudíž si nejsou jisti, o jakého konkrétního výrobce, respektive balírnu se jedná. Co je ale zřejmé, že jde o obal z průhledného umělého materiálu.
Zkontrolujte si tedy vaše zásoby, zejména, pokud jste rýži kupovali v posledních dnech, broučkům sice chutná totéž, co nám, ale my nejsme povinni je jíst, navíc se velmi rychle rozmnožují a chutná jim spoustu domácích potravin.
Lena
Neraz som našla v potravinách hmyz, treba sa mať na pozore.