– Potraviny, které obsahují zdraví škodlivou chemikálii + tip na ..

Že leckdy konzumujeme takřka kuriózní přísady v potravinách, u kterých bychom to nečekali zjišťujeme v posledních letech stále častěji. Vlasy, nehty v koblihách, jež slouží jako přísada do jedné z látek, kterou toto „pečivo“ obsahuje, rohlíky, či chléb vyrobené ze starých suchých produktů, které se rozemelou na strouhanku a opět použijí do těsta, výtažky z broučků obsažené v jogurtech, posypovou sůl v uzeninách, umělou hmotu ve výživě pro děti a další mňamky a chuťovky, ze kterých se často doslova zvedá žaludek. A co takhle si pochutnat na chemikálii, jež se používá při výrobě hmoty, která se přidává například do podrážek u obuvi?
V evropských zemích je používání této látky, jako přídatku do potravin sice zakázáno, ovšem začíná jaro, a s tím ruku v ruce plánování dovolených, cestování a poznávání nových krajů za hranicemi naší republiky. Pokud patříte ke skupině lidí, jež rádi cestují například do zemí USA, nebo se tam chystáte poprvé, pak zbystřete. Zmíněná látka se totiž v tamních zemích dle údajů skutečně přidává do některých potravin.
Známý řetězec rychlého občerstvení „Subway“ slíbil, že odstraní ze svých produktů chemikálii, která se používá při výrobě pěnové hmoty, například podložek na jógu a do podrážek bot. Tato látka, zvaná azodikarbonamid >zde<, se v řetězcích rychlého občerstvení běžně používá jako kypřidlo těsta, díky ní je pečivo elastičtější. Příslib společnosti Subway, že se této chemikálie zbaví, přichází po petici, která se rozšířila na internetu a kterou během několika dnů podepsalo přes 78 000 lidí. (K tomuto činu má malá poznámka – zde je uveden názorný příklad, jak vše krásně funguje, když se lidé spojí a jsou JEDNOTNÍ).
Ačkoli se tato přísada může s požehnáním Ministerstva zemědělství Spojených států (USDA) a Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) používat v potravinách, Centrum pro vědu ve veřejném zájmu a newyorský senátor Chuck Schumer požadují, aby používání azodikarbonamidu v potravinách bylo kompletně zakázáno, vzhledem k určitému riziku, že tato látka může způsobovat rakovinu.

Subway však není zdaleka jediný řetězec, který tuto látku používá
Které potraviny tedy tuto látku obsahují
Vás jistě napadlo, vzhledem k tomu, co je v zemích USA populární
> Housky McDonald’s: Tato společnost používá zmíněnou látku ve své housce pro Big Mac, sezamové housce, bagelu a anglickém muffinu.
> Sendviče Chick-fil-A: Řetězec Chick-fil-A ji přidává do pečiva používaného pro grilované kuřecí sendviče, dále sedviče s kuřecím salátem a grilované sendviče chickem club.
> Housky Burger King: Burger King ji přidává do svých speciálních housek, ručně vyráběných housek, sezamových housek, croissantů, anglických muffinů, francouzských toastových tyčinek a domácích krutonů Caesar.
> Produkty Dunkin‘ Donuts: Řetězec Dunkin‘ Donuts je používá v dánských buchtách, croissantech a texasských toastech. Není však vyloučeno, že se to brzy změní. Firma vyjádřila CNBC toto: „Zvažujeme používání této ingredience, jako kypřidla těsta v našich produktech a v současné době o tom diskutujeme s našími dodavateli.“
> Pečivo Vendy’s: Společnost Vendy’s přidává tuto látku do bagelů, prémiových opékaných housek, sendvičových housek a pečiva panini.
> Housky Arby’s: Arby’s ji používá v sezamových houskách, cibulovém chlebu, mini-housce, mramorovaném žitném chlebu, medovém pšeničném chlebu, pšeničné housce, croissantech a francouzských toastových tyčinkách.
> Pečivo Jack in the Box: Jack in the Box vyrábí své běžné housky, housky v pekařském stylu, obří housky, chléb z kvásku a croissanty s obsahem azodikarbonamidu.
> Housky Carl’s Jr.: Společnost Carl’s Jr. ji používá při výrobě plochých housek, sezamových housek, medových pšeničných housek, chleba z kvásku, croissantů a francouzských toastových dipů.
> Pečivo Hardee’s: Řetězec Hardee’s ji přidává do chleba z kvásku, housek na hot dog, celozrnných housek, pšeničných housek a croissantů.
> Pečivo White Castle: Firma White Castle ji používá v sendvičových houskách, francouzských toastových tyčinkách, výrobcích Cloverhill Cheese Danish, Cloverhill Big Texas Cinnamon Danish a Awrey Grande Cinnamon Swirl.
Pokud Vás tedy na dovolené podobná pochoutka bude lákat, není od věci si raději nechat zajít chuť.
Já osobně jsem tento typ občerstvení jedla pouze jednou, a to ještě v době, kdy se u nás začaly některé výše uvedené společnosti usazovat a jejich stánky a malé prodejny rostly, jako houby po dešti. Víceméně z čiré zvědavosti, jak tento pokrm chutná. Nebylo mi z toho nadvakrát dobře a upřímně, i dnes, když se podívám směrem, kde mají své „prodejny“ a vidím tam fronty lidí, jež čekají na tento kus žvance, který ještě proloží smaženými hranolkami a Colou, docela se mi obrací žaludek. Nevzala bych to do pusy.
A na závěr využiji příležitosti a lehce se dotknu tématu pečiva, kdy si dovolím podat můj malý tip na pročištění střevního traktu. Pokud patříte ke konzumentům pečiva, zejména vyrobeného z bílé mouky, pak jistě víte, nebo jste již alespoň slyšeli, že určitým způsobem může „zalepovat“ střeva, konkrétně střevní klky, kterými se nejvíce vstřebávají živiny z potravy do těla. Udělejte si několika měsíční dietu a zcela vynechte pečivo ve stravě. (lepší je vynechat jakoukoli mouku v čemkoli, v těstovinách, přestat přidávat do omáček, polévek apd.) Střevo se Vám určitým způsobem skutečně pročistí, bude pak lépe pracovat a Vy se budete lépe cítit. Zdali se poté vrátíte zpět k původnímu stravování, nebo ne již záleží na Vás. Nemálo lidí, jež tuto fázi vyzkoušelo se již k požívání pečiva nevrátilo, neboť zjistili, že jim strava bez tohoto produktu více vyhovuje. Já jsem to vyzkoušela také, pocítila jsem sama od sebe potřebu přestat jíst pečivo i mouku a šla do toho. Tělo si v těchto ohledech samo řekne, co mu vyhovuje a já to respektuji. Nyní si občas pečivo dopřeji, ale nekonzumuji jej každý den. Snažím se kupovat kvalitní, kde jsou přeci jen více zaručeny i kvalitnější ingredience, rohlík za korunu padesát asi nebude to pravé :). Tak mi to zkrátka vyhovuje. Co bude vyhovovat Vám uvidíte sami. Tolik ode mne pro dnešek. Přeji hezký den.
Lena
Jíte maso? Přejde Vás chuť – šokující zpověď pracovníka jatek > ZDE
Pramen části článku s přiloženými fotografiemi tohoto pečiva
.

2 comments

  1. Je to hrozné, co se nám snaží prodat. Když vidím lidi, co kupují a jedí a vůbec nepřemýšlí o tom, zda je to vyrobeno z kvalitních surovin, je mi z toho smutno. Navíc tito lidé potom prosedí hodiny v čekárně u lékaře a stěžují si, jak je jim zle a jak jsou na tom se zdravím špatně.
    My už přes rok vůbec pečivo z obchodů nekupujeme a pečeme si doma. Domácí chleba pohankový, nebo vícezrnný-to je pohádka.

  2. Nemohu, než souhlasit. Stále spousta lidí do sebe doslova naháže kde co, aniž by si uvědomovali, že žaludek a celý organismus není "záchod", který spláchne vše.
    Naštěstí přibývá lidí, kteří mají snahu na zlepšení svého zdraví a tento, řekněme "trend" má vzestupnou tendenci.
    Domácí chlebíček – lahoda, předpokládám, že z domácí pekárny. A opět jsme u toho, i ingredience na domácí chleba musí být kvalitní. Ale Vy o sebe dbáte, takže jistě kupujete to nejlepší :).

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *