– Moudrý příběh > Změň úhel pohledu

Moudrý příběh, jehož odkaz se dá krásně použít a jeho účelnost zařadit do všedních dnů běžného života.
Příběh se odehrává v rodině, kde jedna žena dlouhá léta velmi často plakala. Šlo o matku dvou dcer, kde starší byla provdána za obchodníka s deštníky, mladší za prodejce nudlí.
Každý den ráno, když tato žena vstala a viděla, že je pěkné počasí a bude slunečno, plakala a myslela si: „Hrůza, tak krásné počasí! U dcerky v krámě si nikdo nekoupí ani jeden deštník! Co bude dělat?“
Pokud bylo počasí opačné a pršelo, opět plakala, tentokrát však kvůli mladší dceři: „Jestli jim nudle neuschnou na sluníčku, nebude mít dcera co prodávat. Co jen dělat?“

A tak se trápila každý den, ať bylo počasí jakékoli: jednou kvůli starší dceři, jindy kvůli mladší. Jednoho dne však potkala mnicha, kterému se ženy zželelo a zeptal se, proč tak hořce pláče. Žena mu svěřila svůj problém. Mnich se chvíli zamyslel, usmál se a řekl:
„Změň jenom svůj způsob myšlení o věcech, vždyť počasí nijak ovlivnit nemůžeš: Když svítí sluníčko, nemysli na deštníky starší dcery, ale na obchod s nudlemi té mladší: „Svítí slunce! Mladší dcerce dobře vyschnou nudle a půjdou rychle na odbyt!“ A když prší, mysli na deštníky své starší dcery: „Zapršelo. To se budou dceři deštníky dobře prodávat!“
Žena se velmi zaradovala, poděkovala mnichovi a začala se jeho doporučením řídit. Od té doby nikdy neplakala, naopak, každé ráno se radovala, přesně tak, jak jí moudrý mnich poradil. Díky této nepatrné a přesto velmi znatelné změně myšlení bylo v jejím životě i v životě jejích dcer skutečně více radosti. Jelikož dříve nemohly nešťastnou matku nijakým způsobem utěšit.
Mé vyjádření: Jaké z tohoto příběhu plyne poučení; Stačí se na věci podívat z jiného úhlu a život se začne ubírat jiným směrem. Zde poměrně hezky zapadá i pohled na sklenici, která je z poloviny naplněna vodou. V tomto ohledu je možno rozdělit vnímání lidí na dvě základní skupiny:
Lidé z první skupiny při pohledu na sklenici své vnímání vyjádří, že je z poloviny prázdná. Ze skupiny druhé interpretují sklenici z poloviny plnou. Obě skupiny mají pravdu. Kdo je však větším skeptikem a kdo se na svět dívá veselejšíma očima? Odpověď je jasná.
Krátký a přesto výstižný příběh, že?
Krásný den všem Leonia
Další doporučené příspěvky kategorie K zamyšlení > ♫♪♫

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *