– Snížení hranice odchodu na odpočinek horníkům – vážně i vtipně

O to, co mne obklopuje se zajímám skutečně na lidské úrovni a nečiní mne lhostejnou, ani slovně, ani činy. Ostatně, nikdy tomu nebylo jinak, ani nebude. Obsah těchto stránek rezonuje se zájmy mé osobnosti, které mají široké pole působnosti, tedy se nezobecňují pouze na jedno dané téma. Dnes musím na tento internetový papír vynést na světlo můj pohled na jednání vlády vůči odchodu horníků na zasloužený odpočinek, obecně nazýván nelibě zvučným označením – důchod. Abych Vás nerozplakala, proklenu následující řádky mimo věci vážné i jemnou esencí vtipu.
Musím striktně říci, že včerejší zprávy o neustálých dohadech poslední doby, které se týkají snížení věkové hranice odchodu do důchodu pro horníky mne přimělo k řádnému nadzvednutí hlavy a přímému pohledu tomuto podivnému chování vedení našeho státu do očí.

Návrhy k některým změnám byly dle údajů deníků podány dokonce v roce 1993. Co vlastně odbory a zástupci hochů hornických chtějí? To je tedy otázka. Pouze to, co je v jiných zemích zcela normální a samozřejmé. Ne tak v České republice, která je v tomto ohledu naprostou raritou. Přeci možnost jít na zasloužený odpočinek dle norem práva a zdravě fungujícího lidského rozumu! Čili v době, kdy letitou velmi těžkou prací v často nelidsky náročných podmínkách je organismus horníka ve stavu, kdy si jej zaslouží. Tak, aby byl s to ještě další léta chodit, myslet, být činný a schopen „sníst“ polévku lžící, bez toho, aby se mu klepaly ruce, nebo ji mohl vůbec zvednout. Což nastane konkrétně u těchto, do tmavých hlubin země fárajících mužů podstatně dříve, než je u nás povoleno nyní!! Vždyť v našem státě se horníci současně nastaveného limitu odchodu leckdy ani nedožijí!
Pro upřesnění uvedu normy odchodu na odpočinek jiných států dle údajů informačních deníků:
Německo – 50 let, v Polsku dokonce již ve 43 letech po odpracování 25 let, podobná situace je i v Rumunsku. Na Slovensku v 55 letech. Zatím mohli do důchodu dříve odejít pouze ti, kteří potřebné hodiny pod zemí strávili do konce roku 2008.
Opravdu vysokým paradoxem je skutečnost, že některé formy návrhů na snížení limitu odchodu pro horníky se řeší? již velmi dlouho. Tak se u nás pracuje???? > Vždyť ti hoši horničtí mají, jako povolání pěknou dřinu. Pracovat v dole, leckdy v horku, kdy teplota vzduchu přesahuje i 35°C. Nehledě na to, co vše dýchají, dostávají do plic a následně do celého těla, prach, nežádoucí plyny apd. Ve špíně, upoceni, někteří se dostávají do velmi úzkých prostor, kdy doslova leží a dobývají uhlí. A v neposlední řadě to nejdůležitější: Při výkonu této práce pod zemí v podstatě každý den riskují svůj život, který u mnohých předčasně vyhasl!! Co jejich rodiny, blízcí, co lidská hodnota??!!! Kde je proti tomu úředníček, který na prdelce sedí v teploučku, kafíčko …
Ostatně celkově – posun přímky odchodu na odpočinek pro „všechny“ do vyšších hodnot je paradoxní, vzhledem k situaci, kdy již o osoby, jejichž věk dosáhl 50ti let, téměž nikdo a nikde nemá zájem. Víte, jak na „některých“ místech probíhá výběr životopisů, zaslaných žádajícími o přijetí do zaměstnání? Pokud je množství vysoké, což bývá častým jevem, polovina se bez přečtení „údajně?“ okamžitě odstraní. A pokud je žadatelem člověk nad 50 let, jeho curriculum vitae je většinou zmačkáno a zahozeno. Se závěrem – nežádoucí s konečnou platností.
Nemám slov
Upřímně – zhruba od svých 15ti let, kdy člověk z dítěte pokročí na vyšší level, jež pomalými kroky směřuje k fázi dospělosti svým způsobem každý den pozoruji chování ostatních a činím závěry. Shrnutý výsledek nechtějte slyšet.
Závěrem tedy „srdečně“ pozdravuji všechny, kdož si tento článek přečetli a jako bonus přidávám video, nad jejímž průběhem se nejen pobavíte, ale přivede Vás i k zamyšlení. Záleží na výši vašeho vnímání a fantazie.
Stovky horníků budou moci odejít na odpočinek o pět let dříve – nyní schváleno vládou > ♫♪♫
Další články kategorie Země česká – domov můj > ♫♪♫
Autorství článku Živá Voda Lena
.

5 comments

  1. Ano, jsme raritou. Je to dané asi tím, že máme ve vládě takové ,, odborníky". Podle mě, by měli horníci odcházet do důchodu nanejvýš v 50 letech, pokud odpracují určitá léta. Páni úředníčci střílejí od stolu zákony a kolikrát přesně neví, co vůbec schválili.
    A nejsou to jen horníci, koho postihlo bezpráví těchto rádoby odborníků. Když si jen pomyslím, že mě prodloužili odchod na odpočinek o 8let…
    Jsme zvláštní národ a naše společnost se ubírá tam, kde to veselé vůbec nebude !

  2. Ale ještě jsem zapomněla pochválit. Přeci jen malinko odlehčení neuškodí v podobě humoru a to se Vám ve výběru scénky ve videu povedlo :-))))

  3. Vidím, že Vám tady bylo smutno, tak jste si "brnkla" rovnou dva komentáře 🙂
    Takže děkuji ;-). Dva dny jsem zde nebyla přítomna, jelikož jsme si po dlouhé době konečně se známými zajeli na hory a věnovali se tai-chi, čili efektivně strávený čas.

    Víte, upřímně, ani se mi dnes nechce na téma v článku diskutovat, zježily by se mi vlasy a vzhledem k tomu, že dnes jdeme na "tanečky", kde budu oslňovat krásným účesem a pochopitelně nejen tím 🙂 by byl problém vlásky dostat do dané a žádané formy :).

    Každopádně jedno shrnutí, které svým významem vyjádří vše mohu zmínit: "Velebnosti, jdu blejt". 🙂

    Krásnou neděli paní Jaruško

  4. Úplně odbočujeme od tématu, ale to vůbec nevadí. Vaše reakce mě tak rozesmála, že musím ještě napsat.Výstižně jste uzavřela toto téma:-) Hned je mi lépe:-))))
    Doufám, že se nedělní večer vydařil a vše bylo podle Vašich představ.
    Milá Leno i Vám krásné jarní dny.
    P.S. Před chvílí u nás hřmělo, až to bylo k neuvěření. Potom začaly padat dosti velké kroupy. Už i to počasí si myslí své.

  5. No ano, já vím, …jsem si dovolila moc :). Nejdříve napíši článek, a pak se mi o jeho tématu nechce diskutovat, no to jsem ale teda… Ale toto se mi během existence mých vymazlených stránek stalo poprvé, tak mi to doufám "odpustíte". 🙂

    To bude tím, že kam se podívám, nalevo, napravo, vpřed, vzad, no zkrátka na všechny světové strany, jsou jen samé ovce. Víte, jak to myslím, že ;-). Stěžují si na systém, ale sami jej takový tvoří. Obávám se, že za chvíli z toho budu mít oční tik :-))
    Takže, pokud jednou za čas potkám normálního Člověka, tetelím se radostí a chrochtám blahem :).

    Tanečky dopadly skvěle, já jsem tanečnice tělem i duší, vydržela jsem cca 3 hodky téměř v kuse, bez přestávky. Takže super :).

    U nás také lítaly kroupy a blesky, to asi proto, že se na ovce zlobím, já, když se řádně a zdravě naštvu, tak lítají hromy a blesky, ale vážně, to mi tedy věřte 🙂 …

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *