Jahůdky a jiné chutné, šťavnaté ovoce voní na dálku, jako vábnička. Kdo by odolal. Pokud má někdo chuť na tuto mňamku mimo sezónu, je odkázán na ovoce z dovozu. A to nemusí být zrovinka košér.
Zde je možno narazit na problém, který je tvrdý, jako beton, o nějž si můžete „nabít“ hlavu. Krajiny, kde je ovoce tohoto typu k dispozici jsou na hony daleko. Jahody, maliny, borůvky a podobně se posbírají, zabalí a putují směr Česká republika. Cesta však, vzhledem k poloze netrvá chvilku, i když se dovozci snaží. Když zásilka dorazí k nám, je přerozdělována a ovoce putuje do obchodních řetězců …Kupříkladu jahody by měly být zkonzumovány zhruba do dvou dnů ode dne sběru. Pokud vezmeme v potaz nějakou tu dobu putování, do maloobchodních sítí se z tohoto hlediska v podstatě dostanou poměrně pozdě. Jelikož rozprodány během jednoho dne jistě nejsou, čili nějaký dodržený časový horizont v tomto ohledu asi nebude 100 procentní.
Vzhledem k tomu, že toto ovoce je velmi měkké, tudíž náchylné na pomačkání, a již při technice sběru může dojít ke tlaku na určitá místa, během hodin/dnů v těchto stlačených částech dochází k „pracování“. Tyto pomačkané části poté samozřejmě rychleji podléhají zkáze.
Byli jsme u známých a jejich dětičky dostaly mlsnou na něco šťavnatého. „Dáme si maliny! Jsou v ledničce“. Běžely, jako o závod s výrazem ve tváři, jakoby týden nic nebaštily, přitom jim z úst málem padaly drobky právě dožvýkavané mňamky. V takovýchto chvílích si vždy připomenu filmy o pažravých kobylkách, které během minuty „sešrotují“ vše, co jim přijde na oči. 🙂 Děti, však to znáte.
Známý mezi tím venku něco rychle chystal a jeho druhá polovička se odebrala k přivítání a vpuštění další návštěvy, tudíž v té chvíli na děti neměli čas. Má intuice zapracovala. Odebrala jsem se za kobylko dětičkami do kuchyně. Maliny, úhledně zabaleny v průhledné krabičce z dálky vypadaly poměrně lákavě a hezky. Přesto bylo patrné, že na některých místech byly pomačkány. Kupovány měly být předešlý den v „akci“. Při bližším ohledání se na mne z některých částí malin zubily plísňové polštářky. Byly nepatrné, ovšem viditelné.
Dětičky při své zbrklosti by si toho patrně nevšimly a plísně by vesele putovaly do jejich útrob. I když se maliny umyjí, uvnitř tyto mohou zůstat. Milé maliny tedy putovaly do útrob, ale zcela jiných, pochutnal si odpadkový koš.
Kupovat měkké, tudíž k rychlé zkáze náchylné ovoce z dovozu je dosti riskantní. Navíc – pokud jsou dány v „akci“, tedy zlevněny, již značí, že nebudou zrovinka horce čerstvé. I když, dle dětiček „mamka“ říkala, že je mají sníst ihned, což bylo včera, ovšem včera neměly chuť. Nu což, chuti neporučíte. Plísně jsou nebezpečné a velmi rády se schovávají na místech, která nejsou příliš viditelná. Takže pozor vážení. Vaše dětičky, pokud je chytne mlsná, nevidí, neslyší.
Zvěčnila jsem ty „krásky“ pro Vás. Dobrou chuť.


Je lepší počkat si na úrodu z ►naší◄ domoviny, popřípadě míst přilehlých a blízkých. Ostatně, jahody, maliny
a podobně z dovozu mají poměrně mdlou chuť. A plísně nejsou příliš chutné, natož zdravé.
Je libo plísně na žampionech? Poslužte si > ♪♫♪
Mé další kung-fu > ♪♫♪