– Změna času bude konečně zrušena (?) > Lena Orio

Přátelé, jak jistě víte, blýská se na lepší časy. V Bruselu se údajně rozhodují, že změny času, tedy v jarním období zkrácení a na podzim naopak přidání hodiny budou zrušeny.
Změny času dle médií poprvé zavedlo několik států v období první světové války, kdy tzv. letní čas měl ušetřit výdaje za paliva, která v tomto období byla zvýšena. Poté, tedy po ukončení války měl být změnový čas zrušen a znovu zaveden v platnost opět v mezidobí války následující, tedy tzv. druhé světové. Po několika letech byl opět zrušen, ale po čase znovu obnoven, a to v roce 1979, kdy ve stávající podobě funguje po dnešní dny.
Jako důvody se stále uvádí možnost šetření elektřinou. To je sice pěkné, většina z nás přechod na zimní čas, kdy se ručička hodin posune zpět a my můžeme o hodinku déle spát snáší dobře. U posunu na čas letní je tomu však hůře, že? Hodina je nám ubrána, organismus tak vyveden z rovnováhy. Každý na toto narušení reaguje jinak, někdo jej snáší relativně dobře, u jiných osob tento posun může způsobit i deprese, obtíže se zažíváním, popř. jiné problémy.
Každopádně, i když na to „neumřeme“, jde o vcelku nepříjemný stav a srovnání tohoto deficitu i opětovné uvedení do harmonického stavu trvá organismu zhruba 4-8 dnů.

Upřímně – pokud bychom mohli ušetřit za elektřinu atraktivní částkou, je to fajn, jak u maloodběratelů, tak u velkých společností. Ovšem, bylo mi řečeno: Brusel se měl vyjádřit, že při přepočtu a zkoumání ušetřené částky při změně času je tato nepatrná, a tudíž bezpředmětná. Pravdivost tohoto tvrzení však zatím nemohu potvrdit. Ovšem, pokud tomu tak skutečně je, pak si kladu otázku, jak je možné, že se v tomto ohledu probudili až nyní. Proč toto řeší po tolika desetiletích a nezačali se oním problémem zabývat dříve!
EU měla vzniknout v roce 1958. Je možné, že řešení změn času nikomu z nich nepřišlo zajímavé a bylo bráno, jako banalita.
Každopádně, ať je tomu jakkoli, osobně zrušení posunu času uvítám.
A za další – ušetření elektřiny způsobem posunu času? A proč?! U nás, v české zemi si můžeme! dovolit mít elektřinu za levnější peníz. Cenu by nám ovšem museli snížit ti, jež elektřinu vyrábí. Mají nebetyčné zisky, či snad ne? Snížení ceny je tedy samozřejmé.
Zde bychom jistě nalezli pravdu v jádru rčení Matky Terezy, které jsem si dovolila malinko upravit a zní: „Neštěstí tohoto světa není způsobeno tím, že nemůžeme nakrmit chudé, ale tím, že velmi bohatí nikdy nemají dost.“
Jsem zvědava, jak se tito „velikáni“ budou tvářit, až lidé započnou využívat jiné zdroje a nabudou samostatnosti. Jistě, zlevní, jak jinak – bude však o toto pozdní „gesto“ vůbec někdo stát?
A POZOR: Neopomeňte si změnit čas posunutím hodinových ručiček o hodinku vpřed, tedy zítra ve dvě hodiny ráno > na tři hodiny. Aneb, jak to klasicky děláme my, ručičky posuneme již dnes, těsně před tím, než se odevzdáme do náruče Morfea. A samostatná „elektronika“ se již obslouží sama.
Pozor na čas vážení, neboť čas jsou přeci peníze, že? > Mírný sarkasmus
Páá

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *