Lena: Mnoho mladých lidí se mylně domnívá, že senioři z důvodu, kdy jim tělo, někdy i mysl již tolik neslouží, a mohou proto působit poněkud neohrabaněji, v naší společnosti nejsou k ničemu a jaksi překáží. Kdo jim do hlav nalil tyto nesmysly, zaslouží pár řádných herd na záda!! To je hanba. A jsou-li vyprodukovány z jejich vlastního myšlení, pak je mimo jiné na vině i systém, který dává málo příkladů!
► Následující krátký rozhovor vnuka se svým dědečkem rozhodně stojí za přečtení. Ne, senioři rozhodně nepatří do starého železa, mají co předat:
Mnoha lidem se v životě stává, že někomu věří, a ten je po nějaké době zklame. Zklamání do člověka vnáší jistou formu smutku, která po čase může vypramenit k nedůvěře ke komukoli, koho tito lidé potkají. Je pravdou, že po našem světě chodí obrovské množství podivínů, kteří druhým lžou, manipulují s nimi, za účelem vlastního prospěchu v různých směrech a oblastech.
Jeden chlapec se nad tímto zamýšlel, nevěděl, jak lidem porozumět způsobem, aby dokázal alespoň trochu rozeznat, na jaké lidi si má dávat pozor. Z tohoto důvodu oslovil svého dědečka, který již měl v životě něco za sebou a měl tudíž zkušenosti, které mohl předat dále.
Zeptal se ho tedy:
Jak bych se mohl naučit porozumět lidem? Komu mohu důvěřovat a z koho mám mít obavy?
– Ten odpověděl: Nejprve ti řeknu, koho by ses měl obávat.
Obávej se především toho, kdo u tebe budí pokorný až zkroušený dojem! Až uvidíš, že ti někdo vyjadřuje svůj obdiv, nebo tě dokonce objímá a vypráví ti o své nelehké, možná někdy i poněkud netypické životní situace – takového člověka by ses měl obávat nejvíc!
Tak tomu nerozumím, podivil se chlapec. Můžeš mi to nějak vysvětlit?
– Protože právě takový člověk bude první, kdo tě podvede! Odpověděl dědeček.
A komu bych potom měl důvěřovat, vždyť lidé hodně lžou. Ptá se chlapec.
Měl bys důvěřovat těm, kteří ti říkají pravdu, bez ohledu na to, jaká je. Pravda je někdy hezká a příjemně se poslouchá, někdy ale nepříjemná a slyšíme ji neradi. Ale právě lidé, kteří říkají věci na rovinu, jsou upřímní a u takových spíše není čeho se obávat. Takoví lidé jsou těmi nejlepšími přáteli. Jsou to lidé, kteří ti jako první přijdou na pomoc, pokud budeš v nesnázích!
Pak se dědeček zamyslel a pravil:
Pravá pokora je spíše tichá a nenápadná, a je proto velice těžké ji najít.
Ovšem jakmile ji najdeš, nikdy tě nezradí.