– Sběr březové mízy ke konzumaci je NEBEZPEČNÝ – Výzva VŠEM od Leny Orio

V posledních letech se po luzích a hájích českých rozmohla aktivita, jež se stala mezi značným počtem lidí velmi oblíbenou. Je však nebezpečná:
Ano, hovořím o „sběru“ mízy z březových stromů a její následné konzumace, kdy je tato popisována a doporučována, jako zdraví prospěšná, zejména v jarních měsících. Strom se navrtá a míza, jež začne z rány téci se sbírá a pije.
NEDĚLEJTE TO!!
Lesy jsou ve značné nerovnováze. Stromů je čím dál méně, jsou ve velkém káceny za účelem zisku a zde se nelze věnovat tomu, že bříz se kácení týká v menším poměru, než stromů jiného typu. Stromový porost tvoří jednotu celkovým pokrytím zemního „pláště“. Pokud je tato rovnováha narušena v poměru, jaký je k vidění dnes, pak je pochopitelně jasné, že stromy budeme chránit.

Vrtání do „masa“ břízy, jež svými aktivitami provádíte, aby jste se napili její „krve“, strom bolí. Nehledě na to, že vzniknuvší rána po navrtání se musí dobře zacelit, aby byl uchráněn před zbytečným únikem další mízy, kterou potřebuje pro svůj život a jinými obtížemi, jež otevřená rána může způsobit ve styku s okolním prostředím. Viděla jsem v lese břízy tímto způsobem poškozené, jelikož někteří „lidé“ strom navrtali, vysáli a ránu zacelili špatně, nebo vůbec!!!! Ano, to jste Vy, lidský druh, který se mylně domnívá, že si v přírodě může brát, co se mu zachce a kdy se mu zlíbí.
Vrtání děr do bříz je nepatřičná aktivita, navíc nyní, v době, kdy lesy a stromový porost celkově strádají a ubývá jich nepřirozenou rychlostí, OBZVLÁŠTĚ. Stromy mezi sebou komunikují, a pokud někde vznikne nerovnováha, naruší se tím i energetická bilance ostatních.
Sbírat bylinky, prosím – v travnatých kobercích je jich hojně, travnaté plochy jsou dostačující a mají co nabídnout. Vzít si „pár“ lístečků stromu na čaj, prosím. Ovšem vrtat do něj díry a vysávat jejich mízu? Tak už DOST!!
Je to sobecké, a kdo toto činí, nemá přírodu rád. V rámci internetu i mimo něj hojně vidím a slyším návody, jak do bříz „dělat díry“, aby se lidé dostali k míze. Kdo tyto návody propaguje, nechápe přírodu a rozhodně si v této věci nebudeme rozumět.
Již není doba k tomu BRÁT ZEMI VŠE, CO MÁ !!!!
Nebo spíše již NEMÁ.
Lena Orio

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *