Je možné, že tato zprávička k Vám již přilétla. Pokud ovšem sledujete média pouze okrajově, tak jako já, pak se její znění dejme tomu dozvíte teprve dnes.
Čekáte-li, že Zákon, jehož uvedení do praxe by alespoň částečně vyřešilo všude přítomné a kolem nás se povalující lahve, zavedli naši cs panáci v kvádrech, tak budete zklamáni.Zákon dle údajů v médiích uvedli v platnost naši sousedé na Slovensku. A dle mne přišel pozdě. Měl platit již léta.
Ministr životního prostředí slovenské republiky se měl vyjádřit, „že se onen Zákon pokoušel prosadit v minulosti, ovšem neprošel, jelikož zde byla malá podpora ze strany vlády, ad“. > „Což mne sice nepřekvapuje, jelikož vlády mnoha zemí jaksi stále spí, a sama vím, jak neskutečně těžké je zde v tomto systému prosadit něco dobrého, nadčasového a přínosného. Ale nechápu to, nechápu!“
Zálohování bude povinné pouze pro obchodní řetězce s rozlohou nad 300 m².
Je tvrzeno, že zavedením tohoto zákona se dokáže vytřídit až 90% obalů. Za jednu plastovou lahev bude počítána záloha 12 cnt, za obal z „plechu“ 10.
V současnosti se na slovenský trh uvede do oběhu miliarda PET lahví. Z tohoto množství skončí 4000 mil. na skládkách, nebo pohozeno v přírodě.
A já se ptám: „Pomůže tento krok? V Německu se údajně po zavedení tohoto zákona stav životního prostředí zamořeného pohozenými obaly lahví zlepšil. Je lidský druh opravdu tak primitivní neandrtálec, že musí být činěna takováto opatření? Odpověď zní: Bohužel ano. Vždyť to je jako v mateřské školce!
Tento Zákon je však dle mého názoru slabý. Já bych k němu přiřadila další, podstatně tvrdší. Jaký? To přeci víte.“
Amici diem perdidi !
Čerpáno: