PREČO ŽIJÚ PSY KRATŠIE AKO ĽUDIA?
6-ročný Shane to vysvetlil naozaj krásne. Prečítajte si príbeh údajného veterinára tak, ako ho popisuje:
?
„Ako veterinárny lekár som bol prizvaný na vyšetrenie desaťročného írskeho vlkodava, Belkera. Belkerovi „majitelia“, Ron, jeho žena Lisa a ich 6 ročný syn Shane boli na Belkera veľmi naviazaní a dúfali v zázrak.
Umieral na rakovinu… Oznámil som rodine, že sa mu už nedá pomôcť a navrhol som, že eutanáziu vykonáme u nich doma. Rodičia chceli, aby pri Belkerovom uspaní bol aj ich šesť ročný chlapček. Cítili, že by sa Shane mohol z tejto skúsenosti niečo naučiť…
Na druhý deň, keď som videl ako sa okolo Belkera zhromaždila jeho RODINA, v hrdle som mal „hrču“. 6 ročný Shane bol tak pokojný, posledný krát hladil starého psíka, a tak som sa na chvíľu zamyslel, či pochopil, čo sa o malú chvíľu stane… O pár minút Belker posledný krát pokojne vydýchol.
Zdalo sa, že malý chlapec prijal Belkerov odchod bez akýchkoľvek ťažkostí. Na chvíľu som potom ostal sedieť s rodinou a rozprávali sme sa o tom, aké je smutné, že psy sú tu s nami len taký krátky čas…
Malý Shane celý čas potichu počúval a zrazu povedal: „Ja viem prečo.“.
Všetci sme sa k nemu otočili. To, čo potom povedal nás doslova ochromilo… Nikdy som nepočul lepšie a viac upokojujúce vysvetlenie… V tej chvíli sa zmenil môj postoj k životu a snažím sa žiť inak.“
Povedal: „Ľudia sa narodili, aby sa naučili, ako žiť dobrý život, napríklad ako všetkých milovať a byť na každého milý, však?“- potom pokračoval.
„Psi sa však takí už narodia, nemusia sa to učiť. Preto tu nemusia byť tak dlho ako my, ľudia…“

Ponaučenie, ktoré som si z tohoto príbehu vzal:
Preto:
Žij jednoducho.
Miluj veľkoryso.
Staraj sa o druhých.
Rozprávaj láskavo.
Staraj sa o druhých.
Rozprávaj láskavo.
Ak by bol pes našim učiteľom, naučili by sme veci ako:
?Radostne pribehnúť k našim milovaným po ich príchode domov.
?Nepremeškať žiadnu príležitosť na výlet.
?Užívať si čerstvý vzduch a vietor v tvári.
?Zdriemnuť si počas dňa. (pro některé patrně méně reálné)
?Ráno sa dobre ponaťahovať.
?Behať, skákať, hrať sa každý deň.
?Túžiť po pozornosti a nechať ľudí pohladiť nás.
?Vyhnúť sa hryzeniu, keď postačí len zavrčanie.
?Počas horúčav piť veľa vody a ležať v tieni pod stromom.
?Keď sme šťastní, tancovať okolo a radostne hýbať celým telom.
?Tešiť sa z obyčajnej dlhšej prechádzky.
?Byť VERNÝ.
?Nikdy nepredstierať, že sme niečo, čo nie sme.
?Ak je niečo zakopané v „zemi“, hrabať až kým to nenájdeme.
?Keď má niekto zlý deň, potichu sedieť pri ňom a jemne ho šťuchať ňufáčikom.
?Nepremeškať žiadnu príležitosť na výlet.
?Užívať si čerstvý vzduch a vietor v tvári.
?Zdriemnuť si počas dňa. (pro některé patrně méně reálné)
?Ráno sa dobre ponaťahovať.
?Behať, skákať, hrať sa každý deň.
?Túžiť po pozornosti a nechať ľudí pohladiť nás.
?Vyhnúť sa hryzeniu, keď postačí len zavrčanie.
?Počas horúčav piť veľa vody a ležať v tieni pod stromom.
?Keď sme šťastní, tancovať okolo a radostne hýbať celým telom.
?Tešiť sa z obyčajnej dlhšej prechádzky.
?Byť VERNÝ.
?Nikdy nepredstierať, že sme niečo, čo nie sme.
?Ak je niečo zakopané v „zemi“, hrabať až kým to nenájdeme.
?Keď má niekto zlý deň, potichu sedieť pri ňom a jemne ho šťuchať ňufáčikom.
To je TAJOMSTVO ŠŤASTIA, ktoré sa môžeme naučiť od laskavého psa.“
Lena: Nakolik Vás alespoň některé příklady oslovily, je na Vás.
Mimochodem – slovíčko „ňufáčik“ mi přijde, jako velice roztomilé..
?
– Jako pramen uveden Fb –